Jdi na obsah Jdi na menu
 


M15 (podobná m16 vytvořena pro použití s optikou)

Varianta označovaná jako M15 měla nahradit lehký kulomet, od základního modelu se odlišovala těžší hlavní s větší tepelnou jímavostí, sklopnou dvojnožkou a vyšší hmotností. Příliš se však neosvědčila ani nerozšířila, pro plnění úkolů lehkého kulometu byla příliš lehká, s nedostatečnou palebnou mohutností, a jako útočná puška zase dost těžká a neohrabaná.

 M14E2 / M14A1

Standardní M14 s volbou střelby (automat/poloautomat). Tento model (M14E2) byl zaveden jako standardní pěchotní automatická puška a v roce 1966 přejmenován na M14A1.

 M14 M (Modified) / M14 NM (National Match)

M14 M je pouze poloautomatická verze standardní M14 a byla vytvořena pro civilní účely. Speciálním mechanismem bylo zabráněno využití plně automatické střelbě.

M1A / M1A NM (National Match) / M1A SM (Super Match)

Další civilní verze armádní M14 konkrétně vyráběná americkou zbrojovkou Springfield Armory , Inc. od roku 1974. Střelba je pouze poloautomatická a nemůže být modifikována na plně automatickou. Ačkoliv bylo i vyrobeno několik kusů s volbou střelby na plně automatickou, musely tyto kusy podlehnou zvláštní registraci.

 M21

Varianta M14 byla zavedena do výzbroje jako odstřelovačská puška M21, která se vyznačovala pečlivějším zpracováním hlavně a dalších součástek (zejména spoušťového mechanismu), zvláště tuhou pažbou z vrstveného laminovaného dřeva, přítomností lištové montáže pro optický zaměřovač na pouzdru závěru , a také absencí možnosti střelby dávkou.

 M25 "White Feather"

M25 je puška vyrobená pro U.S. Army Special Forces (speciální jednotky) a U.S. Navy SEALs. Označení "White Feather" nese podle obávaného námořního odstřelovače z Vitnamské války Carlose Hathcocka. Až na několik detailů, jako je jiná optika, je zbraň stejná jako M21. Ve válce v Perském zálivu byla hodně využita již zmiňovanými U.S. Army Special Forces a U.S. Navy SEALs.

 M14 DMR (Designated Marksman Rifle)

Modifikovaná verze základní M14ky, používaná americkou Námořní pěchotou (US Marines). V současné době je u námořnictva nahrazována modernější M14 EMR.

 M14 EBR (Enhanced Battle Rifle)

Toto je modernizovaná varianta M14 vyráběná americkou zbrojovkou sage internationalI. Na zbrani je k dispozici několik R.I.S. lišt pro optiku, kolimátor , svítilnu atp.. Modernizace si vyžádala upuštění od klasické dřevěné pažby , ta je nyní kompletně z lehkých slitin a její délka je plně nastavitelná, stejně jako lícnice. M14 EBR samozřejmě využívá stejné ráže jako její "stará předchůdkyně" 7,62 x 51 mm NATO.

 M39 EMR (Enhanced Marksman Rifle)

Založena na základu M14 EBR, používaná americkou Námořní pěchotou (US Marines). V současnosti postupně nahrazuje starší M14 DMR, taktéž užívanou námořnictvem.

  Barrett M82

Barrett M82 je těžká odstřelovačská puška (antimateriálová puška), přijatá do výzbroje armády USA koncem osmdesátých let dvacátého století. Puška je koncipována jako samonabíjecí odstřelovací puška na velké vzdálenosti pro armádu a bezpečnostní síly a jako součást lehkých bojových vozidel. Je jednou z prvních zbraní svého druhu.Obrazek

Většina moderních odstřelovačských pušek používajících standardní ráži 7.69x   51 mm NATO je účinná pro palbu do vzdálenosti 700 - 900 m. Pro přesnou střelbu na větší vzdálenosti bylo třeba výkonnějšího náboje větší ráže. Tím se stal osvědčený 50. BMG používaný zejména v těžkých kulometech M2 Browning. Zbraně této ráže působí smrtelná zranění na mnohem větší vzdálenosti, než pušky běžné ráže.

 

Barrett M82 50.calibre sniper rifle používá silný kulometný náboj 50.cal. Silný zpětný ráz tohoto náboje je minimalizován použitím účinné úsťové brzdy, která odklání většinu prachových plynů do stran. Jedná se o odstřelovačskou pušku speciálních odstřelovacích jednotek. Její dostřel činí přes 1000 metrů a na kratší vzdálenost ji je možno použít k prostřelení lehce pancéřovaných vozidel. Jde o samonabíjecí pušku s 10 ranným zásobníkem.

 Historie

Tato zbraň byla navržena a postavena firmou Barrett Fireteams Mfg. Inc. konkrétně majitelem a konstruktérem Ronnie Barrettem roku 1980. V září roku 1991 byla zadána objednávka výroby 300 těchto pušek. Zavedena byla jako Model 82(M82), známější je ale jako Barret Light Fifty(lehká padesátka). Její modernizovaná verze M82A1 se objevila roku 1986.

 Verze

 M82

Viz. výše

 M82A1

Tato modernizovaná verze se objevila roku 1986.

M82A2

Systém obou zbraní je totožný, zbraň je modifikovaná do koncepce bull-pup, odlišná je také váha a její délka zbraně

No a samozdřejmně FN P90 :)

P90 (zkratka z celého jména Project 90) je označení moderní automatické zbraně, která byla vyvinuta pro posádky vozidel firmou Fabrique Nationale de Herstal na žádost NATO.

16. dubna 1989 vydalo NATO dokument D/296, ve kterém uvádí požadavek na vývoj nové zbraně pro osobní obranu, která by odpovídala moderním poznatkům a potřebám vojáka v boji, které se stále více přesouvají do měst. Zbraň měla být podle záměru připravena do služby do roku 2000. NATO vzneslo požadavek, aby zbraň byla schopna využívat náboje, které by pronikly neprůstřelnou vestou.

P90 se dostala do aktivní služby již v roce 1994.

 Popis zbraně

Zbraň FN P90 na airsoft je velmi snadno rozložitelná na základní části, které se snadno čistí. Podobná jednoduchost je i u originálu.

Zbraň je navržena tak, aby bylo možno jí používat pro leváka i praváka bez ohledu. Z obou stran je tedy více méně symetrická. využívá náboje 5.7 x 28 mm a naprosto unikátní podávání nábojů, které se z plastového zásobníku před podáním do komory otočí o 90°. Zbraň má velmi atypický tvar, který je navržen pro ideální pohyb bojovníka mezi domy. Tělo zbraně se nachází během útočné pozice u těla střelce, čímž zbraň nepřesahuje jeho postavu. Výhodou je snadná manipulace v členitém terénu a odstranění nebezpečí, že střelec hlavní zavadí o překážku. Na obou stranách hlavně se pak nacházejí střelecké mušky v souvislosti s použitím na obě strany.

Specifické je i držení zbraně, kdy se na něm podílejí obě dvě ruce. Jedna na spoušti a druhá se umístí do připraveného otvoru pro stabilizaci těla zbraně a tedy i hlavně, která je zde umístěna. Prázdné nábojnice odpadávají ze spodu zbraně, nevyskakují tedy po straně, což umožňuje opět její využívání na obě strany.

P90 je snadno rozložitelná, čímž se usnadňuje její údržba a případná výměna poškozených částí.

Zbraň je možné vybavit doplňky v podobě tlumiče, kolimátoru, svítliny, či záchytkou na prázdné patrony.

FN P90 nepatří do kategorie samopal, ale do kategorie zbraní PDW ( Personal Defense Weapon - zbraň osobní obrany ) protože používá zkrácený puškový náboj. Střela tohoto náboje má úsťovou rychlost 716 m/s a váží jen 2,02 g. Úsťová kinetická energie střely je 538 J.