Airsoftové zbraně (známé v angličtině jako „airsoft guns“, nebo podle některých výrobců, například Cybergun a Crosman jako Soft Air guns) jsou zbraně vystřelující malé kuličky o průměru 6mm nebo 8mm, které pracují na principu stlačeného vzduchu. Tyto zbraně mohou být nabíjené manuálně, elektricky nebo mohou střílet pomocí stlačeného plynu. Airsoftové zbraně jsou podle zákona o zbraních plynovými zbraněmi spadajícími do kategorie D, tudíž je může vlastnit osoba starší 18 let. Levné airsoftové zbraně se často používají jako hračky, ačkoli některé dražší modely se mohou používat i jako tréninkové zbraně pro střelbu, nebo při airsoftových hrách, které jsou podobné paintballu.
Obvykle jsou tyto zbraně replikami opravdových zbraní (pouze ve vzhledu), ale občas se objeví i repliky fiktivních zbraní, jako je například M41A Pulse Rifle z filmu Vetřelvi. Některé levné airsoftové zbraně jsou v určitém poměru zmenšené modely zbraní (jako jsou například Boys modely některých výrobců) nebo i karikatury zbraní (například mini-electrics).
Jelikož jsou airsoftové zbraně vizuálně přesnými replikami zbraní, jsou často používány jako rekvizity ve filmech.
Přestože všechny tři modely airsoftových zbraní: manuální, plynové i elektrické pracují na stejném principu při kterém stlačený plyn (vzduch) vystřeluje kuličku, všechny typy mají své výhody i nevýhody
Manuální zbraně
Manuální zbraně jsou zařízení určená pro střílení jednotlivých střel a využívají energii stlačené pružiny, která tlačí na píst, kde vznikne přetlak, který pomocí trysky kuličku vystřelí. Střelec musí před každým výstřelem zbraň znovu manuálně natáhnout stlačením pružiny. Pohybují se v cenách od 500 do cca 5 000 Kč a úsťová rychlost bývá okolo 60m/s.
Plynové zbraně
Tyto zbraně využívají k pohonu kuliček plyn, který je přesně aplikován tryskou. Mohou střílet poloautomaticky i plně automatickou střelbou, protože zbraň není potřeba natahovat.
Nejčastěji se setkáváme s krátkými zbraněmi. Ve světě se však často také používají dlouhé zbraně (samopaly, útočné pušky, brokovnice). Zbraň může být také vybavena systémem Blow-Back tj. zpětný ráz zbraně. Ten má přibližně stejnou razanci jako u malorážky. Při střelbě z takovéto zbraně se pohybuje závěr podobně jako u skutečné zbraně.
Plynové zbraně jsou poměrně poruchové, náročnější na údržbu a náchylné na počasí (s teplotou klesá tlak pohonného plynu a tedy i dostřel). Obvykle jsou poháněny směsí propan-butanu a dalších látek, v poslední době se objevuje i pohon na CO2 bombičky, které mají lepší vlastnosti za nízkých teplot a často vyšší výkon.
Úsťová rychlost plynových zbraní se pohybuje kolem 100m/s, u některých zbraní (např. CO2 odstřelovací pušky) může přesahovat i 200m/s.
Elektrické zbraně
Tyto zbraně používají ke svému pohonu obdobně jako manuály stlačený vzduch, avšak píst natahuje elektromotorek s pomocí soustavy ozubených kol. Tyto zbraně také umožňují plně-automatickou střelbu a to rychlostí až 1000 ran za minutu.
Úsťová rychlost střely se pohybuje od 90m/s (v základu) až po 180m/s (repliky odstřelovacích zbraní, musí být kompletně vylepšeny, musí se vyměnit celý mechanismus zbraně a zesílit vnitřek). Při této rychlosti se dá už protihráči na menší vzdálenosti ublížit (rozstřelený zub nebo ret, zarytí kuličky do kůže) a účinný dostřel zbraně může být až 80 m.
Zbraně se vyrábí v plastovém i celokovovém provedení, přesné kopie 1:1. Výdrž 1100 mAh baterie stačí v základu na vystřílení cca 1500 kuliček. Cena elektrických zbraní začíná na 1500 Kč u pistolí a končí kolem 50 000 u zakázkově vyrobených zbraní
FPS - Co to vlastně je?
FPS - feet per second (stopa za sekundu) - je matematická jednotka, používaná v anglicky mluvících zemích jako jednotka pohybu. Slouží převážně k určování rychlosti pohybu malých těles, například projektilů).
V Airsoftu se s touto jednotkou setkáme poměrně často jako s jednotkou označení úsťové rychlosti zbraně.
Energie a rychlost projektilu
Pomocí níže uvedeného skriptu můžete snadno spočítat rychlost v metrech za sekundu (m/s) a energii v Joulech (J), pokud znáte FPS dané zbraně a hmotnost vystřeleného projektilu, například BB 6mm 0,12g, 0,20g, 0,25g a podobně.
Hop-up (Higher operating power) je metoda působení na kuličku, která zvětšuje dolet bez použití dodatečné energie, využívající zpětné rotace kuličky. Na následujícím obrázku je znázorněn let kuličky bez použití systému Hop-Up.
Zpětné rotace se dosáhne pomocí gumové resp. silikonové překážky, která se nachází ve vrchní části začátku hlavně, o kterou zavadí kulička, viz obrázek.Tření na vrchní části kuličky je větší na spodní části a proto dochází k rotaci kuličky. Rotace pomáhá kuličce se při letu bránit gravitační síle, která ji táhne dolů.Proto má rotující kulička ve srovnání s nerotující větší dolet. V základě tohoto principu je fyzikální princip Bernulliho, který vysvětluje teorii síly nadnášecí křídla. Když rotující kulička prochází atmosférou hustota vzduchu nad kuličkou je nižší, než pod ní. Proto vzniká síla, která zvedá kuličku, která se brání gravitační síle, která působí na každý předmět dle známého vzorce 9.81m/s^(2).Hop-Up gumičky se vyrábějí z různých materiálů, nejčastěji na bázi silikonu. Existuje široká škála gumiček použitelných v závislosti na klimatických podmínkách. Jsou navlečeny na konci hlavně metodou za tepla či za studena a poté vloženy do Hop-Up komory zbraně. Hlaveň je proti vysunutí nebo pootočení v komoře zajištěna zámkem.
Nastavením přítlaku na Hopovou gumičku lze snadno seřídit dráhu letu dle typu a hmotnosti střeliva a aktuálních klimatických podmínek.
kopírováno ze stránky eagleguns.cz na této stránce si také spočítáte jak dlouho nabíjet vaše baterky a kolik má vaše zbran víkon v fps nebo m/s